Kanada eğitimde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır.

Kanada Üniversite eğitimi nispeten Amerikan üniversite eğitim modeline yakın olmakla birlikte üniversite ücretleri ABD ye kıyasla daha ekonomiktir. Sezon üç döneme ayrılmaktadır: Güz (ağustos sonu / eylül ayından aralık / ocak ayına kadar), Kış (Ocak-Nisan ayından itibaren) ve Yaz (Nisan / Mayıs-Temmuz aylarından itibaren).

Kanada’da eğitim sistemi  bir merkezden yönetilmemektedir. Şehir, eyalet ve federal olmak üzere üç idari kademede eğitim sistemleri farklılık gösterir. Her eyaletin eğitim bakanı eğitim standartlarını belirler. Liseden sonra ya üniversite tercih edilir ya da sanat –teknik yüksek okulları.

Tabii üniversite kaydolmanın olmazsa olmaz şartı olarak dil eğitimini istenilen düzeye getirmek gerekmektedir. Üniversiteler kendi giriş şartlarını belirler. Alınan diploma ve denkliklerini incelerler.Bunun la birlikte üniversiteye genel kabul şartları: Transgript, Lise eğitimi tamamlama, En az 18 yaşını basmış olmak.

Kanada Master içinde öğrencilerin tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Bu ülkede birçok kaliteli üniversite bulunmakta olup her alanda master imkanı vardır.

Kanada’da Community College (ön-lisans) Eğitimi

Kanada’da üniversite üniversite için doğrudan dört yıllık okullara kayıt yaptırılabileceği gibi  iki yıllık Cominity Collage larada kayıt yaptırmak suretiyle eğitim alınabilir. Comminity Collage larda eğitim süresi iki yıl olup bu eğitimin sonunda dört yıllık üniversitelere geçme olanakları vardır. Bu eğitim modeli doğrudan dört yıllık eğitime nazaran daha ekonomiktir yaşam tarzına sahiptir. Kanada’da yaşam giderleri ABD ve İngiltere’ye kıyasla daha ekonomik düzeylerdedir.